Other | October 4, 2017

Ekosistem Gelişimi

Photo Credit:

22.11.2016

Global Girişimcilik Haftası 2016 dahilinde Endeavor Türkiye ve Ashoka ortaklığında Ecosystem Builders & Impact Investors etkinliği Kolektif House Levent ev sahipliğinde gerçekleşti.

Tüm gün süren etkinlik iki sohbet dizisi bölümünden oluşuyordu;

İlk sohbet dizisi Endeavor Derneği Genel Sekreteri Didem Altop moderatörlüğünde, Türkiye’deki Sosyal Girişimcilik Ekosistemi’nin kurulmasında ve gelişmesinde aktif ve etkin rol alan STK kurucu ve yöneticilerinin katılımı ile başladı ve konuşmacılar sırasıyla, AdimAdim – Kurucu Ortağı Renay Onur, Ashoka Türkiye – Kurucu Genel Sekreteri Zeynep Meydanoğlu, ATÖLYE LABS – Kurucu Ortağı Kerem Alper, BinYaprak – Kurucu Ortağı Melek Pulatkonak, Girişimcilik Vakfı – Kurucu Genel Sekreteri Mehru Öztürk Aygül, Kolektif House Kurucu Ortağı Ahmet Onur, YenidenBiz – Kurucu YK Başkan’ı Ayşe Güçlü Onur idi.

İkinci sohbet dizisi ise Ashoka Vakfı, Türkiye Direktörü Zeynep Meydanoğlu’nun moderatörlüğünde, Türkiye’deki sosyal projelere destek ve yatırım sağlayan dernek ve şirketlerin kurucu ve aktif yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşti ve konuşmacılar sırasıyla, Ashoka Boyner Buluşum – CEO’su Cihan Alpay, DEM Derneği & DEM Good Coffee – Kurucu YK Başkanı Ayşe Damla İşeri, Eko.Re – CEO’su Serhan Süzer, Esas Sosyal – Kurucu Direktör Filiz Bikmen, Gelecek Daha Net – Platform Kurucusu Serra Titiz, İşteVarım – Kurucu YK Üyesi Didem Altop, Turkcell Arıkovanı – Strateji Geliştirme Uzmanı ve Salih Çimen idi.

İlham, modeller ve kurumların rolleri;

Renkli konuşmacılar Ekosistem’in kısa tarihini ilham verici deneyim, gözlem ve vizyonları üzerinden paylaşırken, etkinlik süresince pek çok STK temsilcisi ve genç sosyal girişimci tarafından yöneltilen sorular, panelistler ile katılımcılar arasındaki etkileşimi zenginleştirdi. Farklı sosyal girişim modellerinin başarılı örneklerine ev sahipliği yapan etkinlikte kaynak geliştirme ve yönetme modellerin hepsini kapsayan konulara değinildi. Özellikle ikinci sohbet dizisi ve sonrasında gerçekleşen soru cevap seansında Türkiye’de sosyal girişimci, yatırımcı ve girişim mentorları için projelere maddi kaynak oluşturmak ve yönetmek, iş planı oluşturmak ve yürütmek, özendirme stratejileri geliştirmek gibi konular ön plandaydı. Türkiye’de bu alanda en önde gelen sosyal girişimcilerin yanısıra, en etkin ve faal yatırımcılar, paylaştıkları bilgi ve örnekler ile sosyal girişimcilik ekosisteminin  genç ve cesur geleceğine ışık tuttular.

Türkiye’nin sosyal sorunlarını çözme konusunda kat edilen yolun daha ileri nasıl taşınacağı konusunda fikir ve öngörülerin paylaşıldığı bir sinerji yakalandı. Önümüzde ekosistemin hızlı büyümesine olanak verecek, uzun bir yol olduğunun altı çizildi. Biz de Endeavor Türkiye olarak bu organizasyonun ekosistemin gelişmesine en fazla katkıyı sağlayabilmesi için çaba sarf ettik. Ne mutlu bize ki Global Girişimcilik Haftası’na layık bir etkinlik, tüm dostlarımızın katkı ve desteği ile mümkün oldu. Etkinlikte ortaya çıkan içerik bize, sosyal girişimcilik ekosistemindeki farklı temalara kanalize olmuş etkinlikler de düzenlememiz gerektiğini gösterdi.

Haber: Can Demircan